MENÜ

Sok szeretettel üdvözöl minden látogatót a 8/c osztály a honlapján!
.

A csokoládé szerelmeseinek maga a mennyország az a csokiból készült karácsonyfa.

A csokoládé szerelmeseinek maga a mennyország az a csokiból készült karácsonyfa, mely 10 méter magasságba nyúlik fel, és teljes egészében, minden apró részletében csupa-csupa csoki. A különleges fa tervezője Patrick Roger, akinek a foglalkozása mi is lehetne más, mint csokoládégyáros.

Roger – akinek ez a fa nem az első és egyetlen műve, repertoárjában óriás csokimikulások és rénszarvasok is szerepelnek – elmondta, alkotása úgy készült, hogy minden apró részletre odafigyeltek, mintha csak valódi építészetről beszélnénk. Szükség is volt minderre, különben az édes dekoráció nem állt volna meg a lábán, esetleg összeroppan saját súlya alatt. A mű jelenleg megálmodója sceaux-i gyárában várja, hogy az őt megillető helyre kerüljön.

És hogy hol van ez a hely? A 4 tonnás csoda, mely egy hónapon keresztül épült, és körülbelül 800 ezer normál méretű csokit tesz ki, a franciaországi Telethon jótékonysági rendezvényen lesz felállítva, ahol az adományozók apró darabonként vihetik majd haza, felajánlásaikért cserébe. A tévéműsor (melynek magyar megfelelőjét már szinte hagyományszerűen a VIVA Televízió műsorvezetői vezénylik le minden évben)  az izomidegbetegségben szenvedők gyógyítására gyűjt pénzt.

 

 

 

Tudtad, hogy Izlandon 13 Mikulás tevékenykedik?

Szerencsések az izlandi lurkók, őket ugyanis nem egy, hanem 13 Mikulás lepi meg, akik december 12-én indulnak útjukra, és olyan nevekkel büszkélkednek, mint Kanál Nyaló vagy Ajtóban Szimatoló.

Ezenkívül is tudunk még mondani néhány olyan dolgot a jó öreg Mikulásról, melyek annyira talán nem közismertek, mint az, hogy nagy fehér szakálla van és a puttonyában a mindenféle meglepetések mellett bizony virgács is lapulhat.

Hogy jön be a Télapó a lakásba? A falon nem tud átmenni, viszont a kéményen keresztül remekül közlekedik. Ám nem mindig volt ez így. Az ötlet egy philadelphiai kereskedőtől, J.W. Parkinsontól származik, aki 1841-ben felbérelt egy embert az utcán, hogy öltözzön Mikulásnak, és a kéményen keresztül közelítse meg az üzletét. A helyiek teljesen oda meg vissza voltak a kéményen át érkező ajándékosztótól, és addig-addig mesélték a történetet, míg az el nem vesztette az eredetét, és át nem alakult a Mikulás-legenda részévé.

Ha már a Mikulás-öltözetnél és -legendánál járunk, egészen 1930-ig nem létezett egységes elképzelés arról, vajon hogyan is néz ki a 4. században élt, jótékonykodásáról híres püspök, a Szent Miklós által ihletett ajándékhozó. Ám ekkor a világ egyik legismertebb üdítőital-gyártója, a Coca-Cola vele turbózta fel a karácsonyi reklámkampányát, és azóta is az ő általuk kitalált Télapó-imázs van a köztudatban.

Habár nálunk és például Norvégiában a Mikulás december 6-án érkezik, sok helyen szenteste teszi tiszteletét. Az amerikai tudósok ki is számolták, hogy másodpercenként 822 otthonban van egyszerre jelen és másodpercenként több mint 1000 kilométert kell megtennie. Még szerencse, hogy a különböző időzónák miatt nem 24, hanem 31 óra áll a rendelkezésére az ajándékok "terítésére".

 

A hosszas történeti és vallási háttér ecsetelése helyett jöjjön néhány érdekes tény az adventről.

-         Az adventi időszak mindig az András napjához (november 30.) legközelebb álló vasárnap kezdődik. Azaz leghamarabb november 27-én, legkésőbb december 3-án. Első esetben a szentestéig tartó időszak 28, másodikban 21 napot ölel fel.


-         Az advent elnevezés a latin adventusból származik, melynek jelentése „eljövetel”. Az advent egyszerre jelenti, hogy várjuk az Úr eljövetelét a saját életünkben, azaz közelebb kerülünk a keresztény tanításokhoz, valamint várjuk Jézus Krisztus második eljövetelét is.

-         Advent első vasárnapja egyben az egyházi év kezdete is.

-         Mindegyik adventi hét ezer évet jelent, összesen 4000-ret: ennyi idő telt el az első emberpár, Ádám és Éva idejétől Jézus megszületéséig.

-         Az első adventihez hasonló felkészülést a karácsonyra 380-ból jegyezzük. A spanyolországi Saragosai zsinaton kijelentették, hogy minden megkeresztelt kereszténynek december 17-e és december 25-e között kötelessége megjelenni a templomban. Ez ugyan csak 8 napot jelentett, de ettől függetlenül vehető az advent előfutárának.

-         Az első adventi szentbeszédet a 6. század elején tevékenykedő Caesarius mondta, aki egyházi szónoklataiban a Biblia magyarázata és erkölcsi kérdések megvitatása mellett gyakran kitért a keresztények még létező pogány szokásaira, elmarasztalva az azokat még gyakorlókat.

-         Az első adventi kalendárium kézzel készített volt, 1851-re datálják a megszületését. Az első nyomtatott adventi kalendárium keletkezésének az időpontja nem tiszta, egyesek szerint 1902-ben vagy ’03-ban, Hamburgban készült el, mások szerint 1908-ban, egy sváb plébánosnak, Gerhard Langnak köszönhetően.

-         A világ legnagyobb szabadtéri adventi kalendáriuma Lipcsében van. Először 1997-ben állították fel a 2x3 méteres ablakokkal rendelkező monstrumot, melynek azóta sem akadt legyőzője, és így sikeresen be is került a Guiness

 

 

Szavazás

Melyik tantágyat szereted a legjobban
Informatika
Magyar
Tesi
Matek
Történelem
Természetismeret
Asztali nézet